Wspólne gotowanie – pomysł na czas dla dziecka
20 lutego 2013
W ramach zacieśnienia więzi rodzinnych, wspólnych chwil z dzieckiem, proponujemy dobrze zaplanowane wspólne gotowanie. Może ono nie tylko przynieść obu stronom wiele radości, ale powtarzane regularnie zapoczątkować rodzinną tradycję.
Nie zapominajmy co ważne
W codziennej bieganinie, w natłoku obowiązków tak zawodowych jak i związanych z prowadzeniem domu, bardzo często zapominamy, co tak naprawdę jest ważne dla nas, naszej rodziny i naszego dziecka. Nie zdobywane takim wysiłkiem i okupione brakiem czasu dobra materialne, nie nowe najmodniejsze zabawki, ale poczucie bliskości, miłości i bezpieczeństwa.
Pamiętajmy czas spędzony z naszym dzieckiem jest bezcenny a każda chwila w jego rozwoju niepowtarzalna.
Wygospodaruj czas
Wygospodarowanie czasu na zacieśnienie więzi rodzinnych, na wspólne chwile z dzieckiem, jest możliwe jedynie dzięki dobremu zaplanowaniu, a ponieważ zdaniem psychologów liczy się bardziej nie ilość czasu spędzanego razem z dzieckiem a jego jakość, proponujemy dobrze zaplanowane wspólne gotowanie. Może ono nie tylko przynieść obu stronom wiele radości ale powtarzane regularnie zapoczątkować rodzinną tradycję, którą jak dziecko dorośnie będziemy wspominać z łezką w oku.
Dlaczego gotowanie?
Dzięki wspólnemu gotowaniu czy pomocy w przygotowaniu posiłków dla całej rodziny dziecko czuje się potrzebne i ważne, ma poczucie spełnienia i dumy z tego, że może wykonywać rzeczy, które są zazwyczaj domeną osób dorosłych.
A jeśli nasze dziecko jest niejadkiem, to są duże szanse, że dzięki włączeniu go w proces gotowania, chętniej zje przygotowaną przez siebie potrawę, czy da się namówić na spróbowanie nowego smaku.
Wspólne gotowanie z dzieckiem to czas nauki i zabawy.
Czas nauki
Gotowanie to okazja do pokazania dziecku tajemnic sztuki kulinarnej, takich jak różne sposoby przygotowywania potraw, kuchnie narodów świata, czy tradycje świąteczne. To także szansa, by w czasie zabawy przekazać zasady zdrowego żywienia, by pokazać mu, że lepiej zjeść przygotowaną przez siebie kolorową kanapkę niż gotowe jedzenie z fast foodów Zajęcia w kuchni mogą również uczyć zasad współpracy i partnerstwa a także cierpliwości i wytrwałości, bo na efekt trzeba czasem poczekać.
Czas zabawy
Wspólne gotowanie z dziećmi to przede wszystkim wspólna zabawa, która pobudza je do kreatywnego działania, kształtuje wyobraźnię. Kuchnia może stać się w naszym domu najbardziej inspirującym miejscem do odkrywania „nieznanych światów smaków i zapachów” – warsztatem twórczych pomysłów, w którym jest czas i miejsce na dekorowanie, wycinanie, mieszanie i próbowanie, co z tego wyjdzie.
Twórcze planowanie
I. Zaplanuj wspólne gotowanie tak, by mieć na to czas – bez konieczności rozstrzygania dylematu: przygotowanie posiłku czy zabawa z dzieckiem.
II. Przygotuj miejsce pracy i potrzebny sprzęt kuchenny (przy okazji możesz dziecko nauczyć nazw używanych przedmiotów i pokazać do czego one służą i jak można je wykorzystać)
III. Wybierzcie wspólnie taki przepis, by dziecko nie było wyłącznie obserwatorem ale mogło aktywnie uczestniczyć w procesie gotowania. Pomocne do tego mogą być przepisy zawarte w książkach kucharskich specjalnie przygotowanych na tę okazję (przykładowa lista na końcu artykułu)
IV. Zróbcie razem zakupy zaopatrzeni w listę potrzebnych produktów.
V. Przydziel zadania, które będzie miało do wykonania twoje dziecko, oczywiście odpowiednie do jego wieku i możliwości. Niektóre dzieci wykazują zainteresowanie gotowaniem już w wieku 2-3 lat.
Kuchenne BHP – czyli bezpieczeństwo przede wszystkim
Bawiąc się z dzieckiem w gotowanie musimy od samego początku uczyć go zasad bezpiecznego postępowania w kuchni. Im szybciej wpoimy te zasady, tym lepiej.
Zaczynamy więc od przypomnienia o higienie, czyli:
1. Myjemy przed każdym posiłkiem ręce.
2. Myjemy wszystkie składniki.
3. Zakładamy fartuszki.
Uprzedzamy o możliwych zagrożeniach:
- Gorące garnki, palniki czy piekarnik. Ostrzegamy dziecka, czym grozi dotknięcie gorącego przedmiotu. Wyznaczamy granicy wokół kuchenki, której dziecku nie wolno przekraczać. Sami dla przykładu używamy rękawic ochronnych przy braniu gorących uchwytów w garnkach.
- Ostre narzędzia: noże, krajalnice – powinny być niedostępne dla dziecka. Może ono potrawy kroić nożykiem plastikowym lub nożyczkami dziecięcymi.
- Chemikalia np. płyn do naczyń, tabletki do zmywarki – dziecka powinno wiedzieć do czego są potrzebne (że nie są to kolorowe płyny do picia czy cukierki), ale rzeczy niezbędne w kuchni nie przeznaczone jednak do zabawy i znajdujące się poza jego zasięgiem.
Tego nie może zabraknąć w kuchni
Aby nasze wspólnie przygotowane z dziećmi potrawy prezentowały sie atrakcyjnie, nie może zabraknąć w naszej kuchni takich przedmiotów, jak:
- różnokolorowe i bogate w kształtach (owoce, zwierzątka) foremki do ciasta służące do wykrawania przeróżnych form nie tylko ciastek ale także dekoracji z sera żółtego, wędliny czy pieczywa;
- foremki do lodów poza sezonem służące do zamrażania soczków, przecierów z owoców czy deserów z jogurtu;
- trzepaczki do ubijania piany
- młynki;
- waga;
- dzbanek z miarką;
- aparat fotograficznydla utrwalenia naszej pracy i jej końcowych efektów
- segregator z naszymi przepisami
Polecane lektury
Agnieszka Górska, Dzieci gotują. Książka kucharska, Wydawnictwo Demart
Anna Kłosińska, Przepisy Tosi i Franka, Wydawnictwo Media Rodziny
Joanna Krzyżanek, Cecylia Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci, Wydawnictwo Jedność
Iloria Comolo, Smaczny pomysł. Gotowanie z dziećmi, Wydawnictwo Jedność
Bernhardt Link, Christine Keil, Gotowanie to nie magia, Wydawnictow Jedność
Nasze przepisy
A co możemy wspólnie z naszą pociechą przygotować w kuchni? Ciekawe przepisy będziemy proponować w cyklu: Wesoło, kolorowo i zdrowo w kuchni – przepisy na gotowanie razem z dzieckiem.
Spotkanie pierwsze – a w nim jak zrobić: Domek z herbatników i owocowe szaszłyki
http://dziecko.rytmyzdrowia.pl/wesolo-kolorow…wsze-spotkanie/
Joanna Kulawik